Vishay/Dale RNC55H2432FMRSL
RNC55H2432FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2432FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2432FMRSL.pdf
Availability of RNC55H2432FMRSL
QUANTITY
RNC55H2432FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2432FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2432FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2432FMRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2432FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2432FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H2432FMRSL
MOD PWR ENTRY 1A 2POLE IP65 REAR datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 10% 100W datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RAM SPECIAL END FEED datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB QSPI 8WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf