Vishay/Dale RNC55H2432FRBSL
RNC55H2432FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2432FRBSL
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2432FRBSL.pdf
Availability of RNC55H2432FRBSL
QUANTITY
RNC55H2432FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2432FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2432FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2432FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2432FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2432FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2432FRBSL
RES SMD 562 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 32TP LN LP 10TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
PNEUM PRSSR SWITCH .3-1.2BAR DIN datasheet.pdf
CT REC HSG 20P CRIMP TYPE BLU datasheet.pdf
CAP CER 39PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 780MA 470 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf