Vishay/Dale RNC55H2432FSR36
RNC55H2432FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2432FSR36
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2432FSR36.pdf
Availability of RNC55H2432FSR36
QUANTITY
RNC55H2432FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2432FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2432FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2432FSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2432FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2432FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2432FSR36
IC RADIO ASP 64-QFP datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 1MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf