Vishay/Dale RNC55H2460BRBSL
RNC55H2460BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2460BRBSL
Brief Description
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2460BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2460BRBSL
QUANTITY
RNC55H2460BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2460BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2460BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)246
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2460BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2460BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2460BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2460BRBSL
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SOFTWARE WEB DNLD SNMP V2UPGRADE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PROG DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 910K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf