Vishay/Dale RNC55H2460BSBSL
RNC55H2460BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2460BSBSL
Brief Description
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2460BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2460BSBSL
QUANTITY
RNC55H2460BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2460BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2460BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)246
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2460BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2460BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2460BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2460BSBSL
CABLE ATA/SATA 19" datasheet.pdf
CONN DDR II 240P SOCKET 15GOLD datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 34POS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf