Vishay/Dale RNC55H2462BSRSL
RNC55H2462BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2462BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2462BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2462BSRSL
QUANTITY
RNC55H2462BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2462BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2462BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2462BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2462BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2462BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2462BSRSL
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 75A D3PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8.7A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf