Vishay/Dale RNC55H2491BRB14
RNC55H2491BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2491BRB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2491BRB14.pdf
Availability of RNC55H2491BRB14
QUANTITY
RNC55H2491BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2491BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2491BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2491BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2491BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2491BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2491BRB14
CONV DC/DC 5V 2A HZ 10-SIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 3CHAN 20SOIC datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG .4 TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDM 5SMPR080F110F K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 8DFN datasheet.pdf