Vishay/Dale RNC55H2493FSBSL
RNC55H2493FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2493FSBSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2493FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2493FSBSL
QUANTITY
RNC55H2493FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2493FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2493FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2493FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2493FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2493FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2493FSBSL
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY TFT LCD 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENS PROX CAP M3 4-10MM 1M datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE FLOAT SPST-NO 10A POLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf