Vishay/Dale RNC55H24R0BRRE6
RNC55H24R0BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H24R0BRRE6
Brief Description
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H24R0BRRE6.pdf
Availability of RNC55H24R0BRRE6
QUANTITY
RNC55H24R0BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H24R0BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H24R0BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H24R0BRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H24R0BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H24R0BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H24R0BRRE6
FERRITE CYLINDER 35 OHM GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
ANT WHIP WB 132-174MHZ BLACK B datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.326. FOR 26LV datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LOCK NUT, M60 X 1.5 NPB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf