Vishay/Dale RNC55H2520BSRSL
RNC55H2520BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2520BSRSL
Brief Description
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2520BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2520BSRSL
QUANTITY
RNC55H2520BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2520BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2520BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)252
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2520BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2520BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2520BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2520BSRSL
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.8K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
C/A FO LC DUP VIO LC DUP OFNR datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf