Vishay/Dale RNC55H2521DSBSL
RNC55H2521DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2521DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2521DSBSL.pdf
Availability of RNC55H2521DSBSL
QUANTITY
RNC55H2521DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2521DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2521DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2521DSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2521DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2521DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2521DSBSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 7POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
6CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
TFLEX HR240 18" X 18" datasheet.pdf