Vishay/Dale RNC55H2521DSBSL
RNC55H2521DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2521DSBSL
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2521DSBSL.pdf
Availability of RNC55H2521DSBSL
QUANTITY
RNC55H2521DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2521DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2521DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2521DSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2521DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2521DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2521DSBSL
CONN SHIELD 20POS 2PC SHORT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC ENERY METER 3PH 128K 100-LQFP datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf