Vishay/Dale RNC55H2582BRRSL
RNC55H2582BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2582BRRSL
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2582BRRSL.pdf
Availability of RNC55H2582BRRSL
QUANTITY
RNC55H2582BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2582BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2582BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2582BRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2582BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2582BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2582BRRSL
RES SMD 3.6 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA DO204 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf