Vishay/Dale RNC55H2582BRRSL
RNC55H2582BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2582BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2582BRRSL.pdf
Availability of RNC55H2582BRRSL
QUANTITY
RNC55H2582BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2582BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2582BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2582BRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2582BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2582BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2582BRRSL
IC DECODER/DEMUX 3-8 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM OS DRAGON 4 UP datasheet.pdf
SUPER MINI HALF-TAP MODULE FLME datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf