Vishay/Dale RNC55H2582BSB14
RNC55H2582BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2582BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2582BSB14.pdf
Availability of RNC55H2582BSB14
QUANTITY
RNC55H2582BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2582BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2582BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2582BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2582BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2582BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2582BSB14
IC OPAMP GP 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANSMITTER FIBER OPTIC HS ST datasheet.pdf
IC HS MOSFET DRIVER SOT-23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR/LED DRVR 20QFN datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 1CH 42TQFN datasheet.pdf
MCU 32BIT 2048KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 800V DO-214AC datasheet.pdf