Vishay/Dale RNC55H2582BSRE6
RNC55H2582BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2582BSRE6
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2582BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2582BSRE6
QUANTITY
RNC55H2582BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2582BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2582BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2582BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2582BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2582BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2582BSRE6
RES SMD 28.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
KIT PROG FOR CY22393 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 3.5MM datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FEMALE 6' SHLD 3POS datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
DUAL BAND PCB ANT 350MM CABLE datasheet.pdf