Vishay/Dale RNC55H25R8BRB14
RNC55H25R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H25R8BRB14
Brief Description
RES 25.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H25R8BRB14.pdf
Availability of RNC55H25R8BRB14
QUANTITY
RNC55H25R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H25R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H25R8BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H25R8BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H25R8BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H25R8BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H25R8BRB14
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
1016 TB SOC WF RA PCB/UP datasheet.pdf
TRIAC 800V 20A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf