Vishay/Dale RNC55H25R8BSB14
RNC55H25R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H25R8BSB14
Brief Description
RES 25.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H25R8BSB14.pdf
Availability of RNC55H25R8BSB14
QUANTITY
RNC55H25R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H25R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H25R8BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H25R8BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H25R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H25R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H25R8BSB14
CAP POLYMER 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf