Vishay/Dale RNC55H2610BSBSL
RNC55H2610BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2610BSBSL
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2610BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2610BSBSL
QUANTITY
RNC55H2610BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2610BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2610BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2610BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2610BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2610BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2610BSBSL
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
BOARD EVAL BOOST LM3424 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 75W 2.7A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf