Vishay/Dale RNC55H2610FSRE6
RNC55H2610FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2610FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2610FSRE6.pdf
Availability of RNC55H2610FSRE6
QUANTITY
RNC55H2610FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2610FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2610FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2610FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2610FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2610FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2610FSRE6
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 4.8000MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 366.98VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
21 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf