Vishay/Dale RNC55H2612BSBSL
RNC55H2612BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2612BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2612BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2612BSBSL
QUANTITY
RNC55H2612BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2612BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2612BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2612BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2612BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2612BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2612BSBSL
FIXED IND 50UH 14A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS TINLEAD datasheet.pdf
TERM RING TONGUE 16-14AWG P GRIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
6+6 WAY F CRIMP S/BORE W/HEX JS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf