Vishay/Dale RNC55H2612BSBSL
RNC55H2612BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2612BSBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2612BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2612BSBSL
QUANTITY
RNC55H2612BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2612BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2612BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2612BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2612BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2612BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2612BSBSL
KNOB CLR/MATTE .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 50POS VERT .112" datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 4A M80 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 250W datasheet.pdf
T4012, 1NC+1NO, FLEX1 ACTUATOR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 19 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf