Vishay/Dale RNC55H2613BSRSL
RNC55H2613BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2613BSRSL
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2613BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2613BSRSL
QUANTITY
RNC55H2613BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2613BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2613BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2613BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2613BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2613BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2613BSRSL
PILOT LIGHT SQUARE GRN 24VAC/DC datasheet.pdf
IC SUPPLY VOLT SUPERVISOR 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP 100MF 5.5V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SL-RR30N (PLASTIC) 3NC, NPT datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 3PORT 324BGA datasheet.pdf
1 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, [15 V/12 V iCMOS⑩ Quad SPST Switches IC datasheet.pdf