Vishay/Dale RNC55H2641BSBSL
RNC55H2641BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2641BSBSL
Brief Description
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2641BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2641BSBSL
QUANTITY
RNC55H2641BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2641BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2641BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2641BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2641BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2641BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2641BSBSL
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER F4 .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
BEAD FERRITE 470 OHM 1A 1608 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47.5 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 9.42 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 9.74 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf