Vishay/Dale RNC55H2643BSRE6
RNC55H2643BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2643BSRE6
Brief Description
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2643BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2643BSRE6
QUANTITY
RNC55H2643BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2643BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2643BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2643BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2643BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2643BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2643BSRE6
IC OFFLINE SWIT OCP 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 8MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-215AA datasheet.pdf
FUSE 125AMP 660V AC INDUSTRIAL datasheet.pdf