Vishay/Dale RNC55H2643DMB14
RNC55H2643DMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2643DMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 264K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2643DMB14.pdf
Availability of RNC55H2643DMB14
QUANTITY
RNC55H2643DMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2643DMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2643DMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2643DMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2643DMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2643DMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2643DMB14
MOSFET N-CH 200V 9A TO-220AB datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 20KV Y5U DISK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RS232-RS422/485 CONV #CE-002 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf