Vishay/Dale RNC55H2643DMB14
RNC55H2643DMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2643DMB14
Brief Description
RES 264K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2643DMB14.pdf
Availability of RNC55H2643DMB14
QUANTITY
RNC55H2643DMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2643DMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2643DMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2643DMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2643DMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2643DMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2643DMB14
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 16A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC SMARTCARD RTC UNCASED FFC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 39MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 65W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf