Vishay/Dale RNC55H2670BRB14
RNC55H2670BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2670BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2670BRB14.pdf
Availability of RNC55H2670BRB14
QUANTITY
RNC55H2670BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2670BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2670BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2670BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2670BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2670BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2670BRB14
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 115V PANEL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf