Vishay/Dale RNC55H2670BSB14
RNC55H2670BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2670BSB14
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2670BSB14.pdf
Availability of RNC55H2670BSB14
QUANTITY
RNC55H2670BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2670BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2670BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2670BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2670BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2670BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2670BSB14
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 1506 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULDE FOR ADS1258 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf