Vishay/Dale RNC55H2672BSBSL
RNC55H2672BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2672BSBSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2672BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2672BSBSL
QUANTITY
RNC55H2672BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2672BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2672BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2672BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2672BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2672BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2672BSBSL
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 38W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP HEX RED RA W/BRKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf