Vishay/Dale RNC55H2672BSRE6
RNC55H2672BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2672BSRE6
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2672BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2672BSRE6
QUANTITY
RNC55H2672BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2672BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2672BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2672BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2672BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2672BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2672BSRE6
CAP CER 7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1"X1-1/8" 11.00" datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 519MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf