Vishay/Dale RNC55H2673BRRSL
RNC55H2673BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2673BRRSL
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2673BRRSL.pdf
Availability of RNC55H2673BRRSL
QUANTITY
RNC55H2673BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2673BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2673BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2673BRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2673BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2673BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2673BRRSL
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW MIN 5A SPDT RGTAN PCB 125V datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf