Vishay/Dale RNC55H2673BSRE6
RNC55H2673BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2673BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2673BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2673BSRE6
QUANTITY
RNC55H2673BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2673BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2673BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2673BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2673BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2673BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2673BSRE6
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf