Vishay/Dale RNC55H2712BSBSL
RNC55H2712BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2712BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2712BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2712BSBSL
QUANTITY
RNC55H2712BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2712BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2712BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2712BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2712BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2712BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2712BSBSL
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 4M datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf