Vishay/Dale RNC55H2712BSBSL
RNC55H2712BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2712BSBSL
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2712BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2712BSBSL
QUANTITY
RNC55H2712BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2712BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2712BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2712BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2712BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2712BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2712BSBSL
REG 3.3V 18A 4.5/5/5VIN HORZ datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT INTELLIG Y1.0-2 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3.5GHZ 32QFN datasheet.pdf
IC PCIE-PCIX BRIDGE 1PORT 256BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM 5POS PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 22POS datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE STOP GUIDE BLOCK datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS PLUG datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf