Vishay/Dale RNC55H2712DSBSL
RNC55H2712DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2712DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2712DSBSL.pdf
Availability of RNC55H2712DSBSL
QUANTITY
RNC55H2712DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2712DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2712DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2712DSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2712DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2712DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2712DSBSL
RES 464 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
10P10C VERTICAL RMK4 KEYING datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf