Vishay/Dale RNC55H2712DSRSL
RNC55H2712DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2712DSRSL
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2712DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2712DSRSL
QUANTITY
RNC55H2712DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2712DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2712DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2712DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2712DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2712DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2712DSRSL
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 0.3W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP 40KVP 2000PF 10% datasheet.pdf