Vishay/Dale RNC55H2740BSB14
RNC55H2740BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2740BSB14
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2740BSB14.pdf
Availability of RNC55H2740BSB14
QUANTITY
RNC55H2740BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2740BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2740BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2740BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2740BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2740BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2740BSB14
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf