Vishay/Dale RNC55H2740BSRSL
RNC55H2740BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2740BSRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2740BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2740BSRSL
QUANTITY
RNC55H2740BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2740BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2740BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2740BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2740BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2740BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2740BSRSL
IDC CABLE - MKS30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
IC ADC 10BIT LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CONN CLIP BRUSH HOLDER 18-22AWG datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
KPSE 6C 6#20 SKT RECP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.5V 22W datasheet.pdf
26500 24C 24#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
15UF 10V 4X5.5 105C SMD datasheet.pdf