Vishay/Dale RNC55H2740FPRSL
RNC55H2740FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2740FPRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2740FPRSL.pdf
Availability of RNC55H2740FPRSL
QUANTITY
RNC55H2740FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2740FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2740FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2740FPRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2740FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2740FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H2740FPRSL
MOSFET RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 42POS DUAL PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 BI-COLOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf