Vishay/Dale RNC55H2741DSB14
RNC55H2741DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2741DSB14
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2741DSB14.pdf
Availability of RNC55H2741DSB14
QUANTITY
RNC55H2741DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2741DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2741DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2741DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2741DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2741DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2741DSB14
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 2M 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf