Vishay/Dale RNC55H2741FSB14
RNC55H2741FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2741FSB14
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2741FSB14.pdf
Availability of RNC55H2741FSB14
QUANTITY
RNC55H2741FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2741FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2741FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2741FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2741FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2741FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2741FSB14
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AC datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
LED CBI 5MM WHT WATER CLR 0.900" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 3POS 6' datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 120MA 10.8 OHM datasheet.pdf