Vishay/Dale RNC55H2742BRB14
RNC55H2742BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2742BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2742BRB14.pdf
Availability of RNC55H2742BRB14
QUANTITY
RNC55H2742BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2742BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2742BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2742BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2742BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2742BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2742BRB14
IC CLK GEN 5V 25MHZ 18-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS R/A datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf