Vishay/Dale RNC55H2742BSB14
RNC55H2742BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2742BSB14
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2742BSB14.pdf
Availability of RNC55H2742BSB14
QUANTITY
RNC55H2742BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2742BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2742BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2742BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2742BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2742BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2742BSB14
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 124MA 11.6 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 5V datasheet.pdf
15 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC SO 80.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf