Vishay/Dale RNC55H2743FSRE6
RNC55H2743FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2743FSRE6
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2743FSRE6.pdf
Availability of RNC55H2743FSRE6
QUANTITY
RNC55H2743FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2743FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2743FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2743FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2743FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2743FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2743FSRE6
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf