Vishay/Dale RNC55H2800BSRE6
RNC55H2800BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2800BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2800BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2800BSRE6
QUANTITY
RNC55H2800BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2800BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2800BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2800BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2800BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2800BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2800BSRE6
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
SINGLE GANG JUNC BOX 1-1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf