Vishay/Dale RNC55H2801BSRE6
RNC55H2801BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2801BSRE6
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2801BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2801BSRE6
QUANTITY
RNC55H2801BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2801BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2801BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2801BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2801BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2801BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2801BSRE6
CONN SOCKET 80POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 6A TO220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 500MHZ 10CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf