Vishay/Dale RNC55H2801BSRE6
RNC55H2801BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2801BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2801BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2801BSRE6
QUANTITY
RNC55H2801BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2801BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2801BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2801BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2801BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2801BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2801BSRE6
FUSE AUTOMOTIVE 15A 32VDC BLADE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACQUISITION SYS 12BIT 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 100TQF datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 10 V datasheet.pdf