Vishay/Dale RNC55H2802FMRE6
RNC55H2802FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2802FMRE6
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2802FMRE6.pdf
Availability of RNC55H2802FMRE6
QUANTITY
RNC55H2802FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2802FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2802FMRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2802FMRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2802FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2802FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2802FMRE6
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC POST AMP HS LIMITING 10-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf