Vishay/Dale RNC55H2802FSRSL
RNC55H2802FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2802FSRSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2802FSRSL.pdf
Availability of RNC55H2802FSRSL
QUANTITY
RNC55H2802FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2802FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2802FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2802FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2802FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2802FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2802FSRSL
BLADE ADAPT MAGNET LONG FOR 1/4" datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 20MA TO-92 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY AFE 3CH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf